Как да отворя салон за красота и какви са изискванията?
Как да отворя салон за красота и какви са изискванията?
Как да си отворя салон за красота? Помещението на какви изискавния трябва да отговаря? Къде да отида първо, в ХЕИ, в Общината?
Всеки, който е решил да се занимава с този бизнес, всеки който иска да си отвори собствено студио за красота, се сблъсква с все повече и повече въпроси. Загубва се в лабиринта на закони, администрации и наредби.
Откриването на салон за красота е свързано със съобразяване на много изисквания, определени от здравните власти, инспекция по труда, НАП, местната администрация.
Тук, решихме да отговорим на най-честите въпроси и запитвания, свързани с отварянето на салон за красота. Надяваме се, че ще бъдем полезни на всеки, който мисли да предприеме такава стъпка в своята професионална кариера.
Какви са изискванията за отваряне на салон за красота?
На първо място, трябва да изберете формата, под която козметичния салон ще развива своята търговска дейност. В това се включва дали тази дейност ще се осъществява от името на търговско дружество (ЕООД/ООД) или от физическо лице ЕТ.
На второ място, помещението трябва да отговаря на следните изисквания:
- самостоятелно помещение, построено или пригодено за тази цел, помещението се използва според неговото предназначение, което се определя с разрешение за ползване, издадено от общината. Ако желаете да ползвате помещението за Салон за красота, то имотът следва да е предназначен за тази дейност;
- всяко работно място във Вашия салон трябва да бъде с минимална площ от 6 кв. м.;
- разстоянието между отделните столове в салона трябва да бъде най-малко 1 м., а от крайния стол до стената – най-малко 0,80 м.
– съгласно НАРЕДБА № 15 от 21 август 1987г. за хигиенните изисквания за козметичните салони.
- Козметичните салони се откриват в самостоятелни помещения, построени или пригодени за тази цел.
- В козметичните салони се извършват видове услуги по списък, съгласуван с Министерството на народното здраве и социалните грижи.
- Козметичните услуги се извършват само от правоспособни специалисти.
- Салоните се проектират със следните площи за едно работно място: бръснарски (и за маникюр, педикюр) – 6 кв. м, фризьорски – 8 кв. м, козметични – 9,6 кв. м (при 2 и повече работни места – по 8 кв. м за място в отделни кабини).
- В козметичните салони се обособява помещение (лаборатория) за приготвяне на кола-маски с площ 2 кв. м за всяко работно място и общо най-малко 4 кв. м., Ако работите с готова кола- маска,това изискване отпада.
- В салоните трябва да има помещение за посетителите с размери 2,5 кв. м за работно място до 10 места и по 1,5 кв. м за всяко следващо работно място. В салон до 3 работни места са необходими подходящо място за посетители и закачалка за горни дрехи на разстояние най-малко 1,5 м от работните места.
- Всяко работно място се обзавежда с работна маса с плот и умивалник с топла и студена вода; във фризьорските салони – по две каски и един сешоар, а в козметичните – кофа с педал. Измиването може да става на едно определено място в целия салон.т.е измивна колона
- В работните помещения за извършване на работи, свързани с отделяне на пара, топлина или различни вредни изпарения, се предвижда механична вентилация.
- В салоните се предвижда вентилация с двукратен обмен на въздуха за 1 час, както и горни отваряеми крила на прозорците.
- В салоните с до 5 работни места се предвижда обща тоалетна за персонала, а с над 5 работни места – с отделения за жени и мъже.
- В салоните се разрешава употреба само на козметични и тоалетни средства, уреди и инструменти за работа, за които има стандартизационни документи или санитарни разрешителни от органите на държавния санитарен контрол;
- Работещите в салоните трябва да имат редовно заверени лични здравни книжки, които се съхраняват от отговорника на салона или от заместника му (определени със заповед на ръководството);
- Проектите за строителство и преустройство (без текущ ремонт) на салоните се съгласуват с органите на държавния санитарен контрол. Готовите за експлоатация салони се откриват с тяхно разрешение;
- Както всеки търговски обект, така и Козметичният салон трябва да се регистрира към съответната община, като се посочи работното време на обекта. Тази регистрация изисква предоставянето на набор от документи, доказващи статута на помещението, регистрацията на касов апарат и други.Следваща инстанция, през която трябва да се регистрира Вашият салон, е РЗИ. Това е институцията, която отговаря за осъществяване на контрол върху използваните от Вас продукти. Важно е всеки продукт да бъде етикетиран на български език, като е посочено – производител/вносител, основен състав, годност, начин на употреба. За продукти, чийто срок на годност се определя спрямо деня на разопаковане, е необходимо да водите протокол с точния ден на разопаковане на продукта или поне таза информация да се запише върху опаковката на продукта.
Помощ от специалисти
Това са само някои от изискванията, но ако не може да се справите сами, искате да работите с експерти, нашият екип от специалисти може значително да ви намали разходите, да ви спести време и ходене по различни инстанции.
За всеки желаещ да си отвори собствен фризьорски или козметичен салон, център Роял предоставя консултантски услуги при откриване на Козметичен салон относно:
- регистрация и избор на юридическа форма на фирма извършваща фризьорски и козметични услуги
- избор на помещение
- процедурата по узаконяване на козметичен салон
- регистрация на обект с обществено предназначение
- здравен контрол, извършван от инспекторите на РЗИ във Вашия салон
- патентен данък при фризьорски и козметични услуги
- документите, които трябва да притежавате, за да имате законен бизнес
- реда, в който трябва да изкарате съответните документи
- сроковете за издаване на всеки един документ
- административните такси
- други
За да се свържете с нас, можете да използвате нашата страница за Контакти.
Ще се радваме да ви бъдем полезни!
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]